„Sejm Rzeczypospolitej Polskiej postanawia ustanowić rok 2015 Rokiem św. Jana Pawła II w poczuciu moralnego obowiązku i głębokiego szacunku wobec postaci, która wywarła tak znaczący wpływ na losy nie tylko naszego narodu, ale i całego współczesnego świata.”
Uchwały w sprawie ustanowienia danego roku rokiem wydarzenia lub osoby są szczególnym rodzajem uchwał. Zgodnie z regulaminem Komisja Kultury i Środków Przekazu może rekomendować Sejmowi ustanowienie najwyżej trzech patronów roku. Na rok 2015 rekomendowała: Jana Pawła II, Jana Długosza oraz uczczenie w ten sposób 250. rocznicy powołania Teatru Narodowego.
Posłowie na 81. posiedzeniu Sejmu uchwalił rok 2015 Rokiem Jana Pawła II. W przyszłym roku przypada 10. rocznica śmierci papieża Polaka i pierwsza rocznica kanonizacji Wielkiego Polaka, Ojca Świętego Jana Pawła II. Parlamentarzyści podkreślali jak ogromnym świadectwem wiary było życie Jana Pawła II i jego ogromne zasługi w proces odradzania się niepodległego państwa polskiego, a jego odejście zjednoczyło wszystkich Polaków, niezależnie od wyznania i poglądów.
"Czuwam - to znaczy także: czuję się odpowiedzialny za to wielkie, wspólne dziedzictwo, któremu na imię Polska. To imię nas wszystkich określa. To imię nas wszystkich zobowiązuje ... " – te słowa papieża będą motywem przewodnim inicjatyw poświęcanych jego osobie.
Na tym samym posiedzeniu ustanowiono również rok 2015 imienia Jana Długosza. W przyszłym roku przypada 600. rocznica urodzin Jana Długosza – wybitnego polskiego historyka, dyplomaty i duchownego. Jan Długosz jest ojcem polskiej historiografii i heraldyki oraz twórcą największego dzieła opisującego dzieje państwa polskiego – Roczniki, czyli Kroniki sławnego Królestwa Polskiego.
Rok 2015 ustanowiono także Rokiem Polskiego Teatru Publicznego, co ma uhonorować ludzi i instytucje tworzące polski teatr. W 2015 r. przypada 250. rocznica powołania Teatru Narodowego.