W Zespole Szkół Mechanizacji Rolnictwa w Piątku odbył się wczoraj szkolny etap konkursu „Żołnierze Wyklęci obudźcie Polskę".
Międzypowiatowy finał konkursu odbył się 26 marca 2014 r, w I LO im. Jędrzeja Śniadeckego. Do konkursu zorganizowanego przez Posła na Sejm RP Piotra Polaka i Posła do PE Janusza Wojciechowskiego zakwalifikowali się uczniowie z 9 szkół w powiatach: pabianickim, zgierskim, zduńskowolskim i łaskim.
Pierwszego kwietnia 2014 r. odbył się w internacie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Widzewie konkurs wiedzy o polskim parlamencie.
Piątego kwietnia 2014 roku młodzież z Liceum Ogólnokształcącego im. Jędrzeja Śniadeckiego w Pabianicach skorzystała z mojego zaproszenia i przyjechała do Warszawy. W Muzeum Powstania Warszawskiego uczestniczyli w lekcji historii "Bić się, czy nie bić?", aktywnie włączając się w trudne zagadnienia powstania.
Troje laureatów konkursu o żołnierzach niezłomnych, który zorganizowałem dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, w nagrodę za zajęcie pierwszego miejsca wyjechało do Brukseli. Relację i zdjęcia nadesłała Ania Błaszczyk.
Siódmego marca 2014 r. pabianicki PCK zorganizował dla swoich wolontariuszy wycieczkę do Warszawy. Zaprosiłem jej uczestników do Sejmu.
10 kwietnia br., w czwartą rocznicę katastrofy samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem, w kaplicy w Nowym Domu Poselskim zostanie odprawiona msza święta w intencji ofiar tej tragedii. Następnie członkowie Prezydiów obu izb parlamentu złożą kwiaty pod tablicami upamiętniającymi posłów i senatorów oraz marszałka Sejmu III kadencji Macieja Płażyńskiego, tragicznie zmarłych 10 kwietnia 2010 r. Tablice zostały odsłonięte 20 października 2010 r. w hallu głównym Sejmu.
W katastrofie smoleńskiej zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski oraz osiemnastu parlamentarzystów: wicemarszałkowie Sejmu: Krzysztof Putra i Jerzy Szmajdziński, wicemarszałek Senatu Krystyna Bochenek, posłowie na Sejm VI kadencji: Leszek Deptuła, Grzegorz Dolniak, Grażyna Gęsicka, Przemysław Gosiewski, Izabela Jaruga–Nowacka, Sebastian Karpiniuk, Aleksandra Natalli-Świat, Maciej Płażyński, Arkadiusz Rybicki, Jolanta Szymanek–Deresz, Zbigniew Wassermann, Wiesław Woda i Edward Wojtas oraz senatorowie: Janina Fetlińska i Stanisław Zając.
Program
godz. 7.15 msza święta w intencji ofiar katastrofy z udziałem parlamentarzystów
Kaplica sejmowa
ok. godz. 8.00 złożenie kwiatów pod tablicami: upamiętniającą posłów i senatorów oraz marszałka Sejmu III kadencji Macieja Płażyńskiego, tragicznie zmarłych 10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem
http://www.sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/komunikat.xsp?documentId=BA0C9B3A1FBE21F9C1257CB50044FC16
„Sejm Rzeczypospolitej Polskiej postanawia ustanowić rok 2015 Rokiem św. Jana Pawła II w poczuciu moralnego obowiązku i głębokiego szacunku wobec postaci, która wywarła tak znaczący wpływ na losy nie tylko naszego narodu, ale i całego współczesnego świata.”
Uchwały w sprawie ustanowienia danego roku rokiem wydarzenia lub osoby są szczególnym rodzajem uchwał. Zgodnie z regulaminem Komisja Kultury i Środków Przekazu może rekomendować Sejmowi ustanowienie najwyżej trzech patronów roku. Na rok 2015 rekomendowała: Jana Pawła II, Jana Długosza oraz uczczenie w ten sposób 250. rocznicy powołania Teatru Narodowego.
Posłowie na 81. posiedzeniu Sejmu uchwalił rok 2015 Rokiem Jana Pawła II. W przyszłym roku przypada 10. rocznica śmierci papieża Polaka i pierwsza rocznica kanonizacji Wielkiego Polaka, Ojca Świętego Jana Pawła II. Parlamentarzyści podkreślali jak ogromnym świadectwem wiary było życie Jana Pawła II i jego ogromne zasługi w proces odradzania się niepodległego państwa polskiego, a jego odejście zjednoczyło wszystkich Polaków, niezależnie od wyznania i poglądów.
"Czuwam - to znaczy także: czuję się odpowiedzialny za to wielkie, wspólne dziedzictwo, któremu na imię Polska. To imię nas wszystkich określa. To imię nas wszystkich zobowiązuje ... " – te słowa papieża będą motywem przewodnim inicjatyw poświęcanych jego osobie.
Na tym samym posiedzeniu ustanowiono również rok 2015 imienia Jana Długosza. W przyszłym roku przypada 600. rocznica urodzin Jana Długosza – wybitnego polskiego historyka, dyplomaty i duchownego. Jan Długosz jest ojcem polskiej historiografii i heraldyki oraz twórcą największego dzieła opisującego dzieje państwa polskiego – Roczniki, czyli Kroniki sławnego Królestwa Polskiego.
Rok 2015 ustanowiono także Rokiem Polskiego Teatru Publicznego, co ma uhonorować ludzi i instytucje tworzące polski teatr. W 2015 r. przypada 250. rocznica powołania Teatru Narodowego.
Lat 53 mgr inż. rolnik, żonaty – żona Barbara, nauczyciel w ZSP w Poddębicach, troje dzieci: Ania, Justyna – studentki, Piotruś – uczeń klasy IV.
Urodziłem się w roku 1961 w Zadzimiu. Tutaj też mieszkamy do dnia dzisiejszego. Z wykształcenia i zamiłowania jestem rolnikiem, choć od wczesnej młodości interesowałem się polityką, sportem, historią i geografią. Bardzo lubię podróżować. Staram się też być aktywny fizycznie. Z młodości pozostała mi pasja tańca towarzyskiego, kiedyś skończyłem trzystopniowy kurs taneczny. Jak każdy rolnik, uwielbiam kontakt i obcowanie z przyrodą. Zawsze z radością idę do sadu, lubię pielęgnować drzewa, doglądać kwitnących drzew czy cieszyć się dojrzewającymi jabłkami. Wolny czas poświęcam często przydomowemu ogrodowi.