sejm RP
Piotr Polak Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej
Poseł na Sejm RP
Piotr Polak

Sejm RP przywraca Polakom ich historię - 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Trzeba wspomnieć wszystkich, zamordowanych rękami także polskich instytucji i służb bezpieczeństwa, pozostających na usługach systemu przyniesionego ze wschodu. Trzeba ich przynajmniej przypomnieć przed Bogiem i historią, aby nie zamazywać prawdy naszej przeszłości, w tym decydującym momencie dziejów.

Jan Paweł II

Jednym z wielu zadań jakie swojej prezydenturze stawiał śp. Lech Kaczyński, było odrodzenie w Polakach dumy z doniosłych momentów ich historii. Stworzenie programu Przywracania Pamięci dało możliwość przypomnienia o Żołnierzach Wyklętych - ludziach, do których, mimo ich najwyższego poświęcenia, przez lata nie chciała się przyznać ich ukochana ojczyzna.

Prezydenta Kaczyńskiego dzielnie wspierał w tych działaniach śp. Janusz Kurtyka ? Prezes Instytutu Pamięci Narodowej. Wspólnie uznali, że niezbędnym minimum dla odkłamania naszej powojennej historii będzie ustanowienie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W 2009 r. projekt ustawy wprowadzającej nowe państwowe święto ? Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w dniu 1 marca został przez prezydenta Kaczyńskiego złożony w Sejmie. 3 lutego 2011 roku Sejm RP tę ustawę uchwalił. W ten sposób Polska nie zapomniała o ludziach, którzy walczyli o jej wolność, których odwaga i oddanie było okupione ceną najwyższą, krwią i życiem.

Dlaczego 1 marca?

1 marca 1951 r. w warszawskim więzieniu mokotowskim po sfingowanym procesie politycznym rozstrzelano 7 członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.

Kim byli Żołnierze Wyklęci?

Żołnierzami tymi byli, stawiający opór próbie sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR, członkowie podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego w latach 1944-1963. W tym czasie co najmniej kilka tysięcy żołnierzy AK, NSZ i innych formacji niepodległościowych zakatowano podczas przesłuchań lub zamordowano w procesach politycznych.

Najbardziej znani to: Witold Pilecki zamordowany w 1948 r., Zygmunt Szendzielarz "Łupaszko" zamordowany 1951 r., Stanisław Sojczyński "Warszyc" zamordowany w 1947 r., Jan Małolepszy "Murat" zamordowany w 1949 r. i ostatni Żołnierz Wyklęty Józef Franczak "Lalek" zamordowany 21 października 1963 roku, w województwie lubelskim. Dziesiątki tysięcy na wiele lat trafiło do więzień. Zbrojny opór stawiany komunistom przez niepodległościowe podziemie był bezpośrednią kontynuacją wcześniejszej walki przeciwko Niemcom. W 1945 r. te same oddziały partyzanckie i ci sami ludzie podjęli walkę przeciwko " sowieckim wyzwolicielom", bezwzględnie utrwalającym swą władzę na zajmowanych terenach.

"Do Polski wolnej, suwerennej, sprawiedliwej i demokratycznej prowadzi droga przez walkę ze znikczemnieniem, zakłamaniem i zdradą."

Poseł na Sejm RP

Piotr Polak

Created by plewandowski.pl
x
» Dziękuję Państwu za poparcie w wyborach do Sejmu RP>> » 23 października 2019 r. uzyskałem 34 056 głosów >> » Zapraszam wszystkich do współpracy>>